titulná fotografia

Blog: Nočná Bratislava

Bol som v Bratislave. Normálne by na tom nebolo nič zaujímavé, ale teraz to bolo iné. Mal som foťák, statív, nápady a parťáka znalého miestnych pomerov. Bola to skvelá príležitosť niečo cvaknúť a tak som naplánoval fotenie pri Dunaji z petržalskej strany.

Po dobrých haluškách a pivku v Dúbravke sme sa vybrali električkou k Dunaju. Prišli sme neskoro na západ slnka, ale priskoro na využitie modrej hodinky. Nuž stáva sa. Prešli sme teda cez most SNP a tam som našiel prvú kompozíciu, rozložil statív a čakal na svetlo. Postupne sme sa presúvali smerom k "najnovšiemu" teda Starému mostu, cestou som fotil smerom na Dóm sv. Martina a Bratislavský hrad.

Na Starom moste som fotil most Apollo a most SNP. Aj keď je obnovený, prechádzajúce električky spôsobujú otrasy, ktoré vedia pokaziť fotku, lebo rozhýbu statív. Preto som mohol fotiť len vtedy, keď nešli.

Vznikli zábery, ktoré z Bratislavy nemá každý, aj keď so statívom je takéto fotenie technicky nenáročné, vyžaduje precízne komponovanie a plánovanie záberov. Počas modrej hodinky som stihol len 3 rôzne kompozície, zvyšok fotiek som fotil, keď bola noc.

K technike fotenia

Použil som fotoaparát Nikon D750 s objektívom Tamron 24-70 2.8. Pri fotení bol samozrejmosťou statív. Počas modrej hodinky pomohol aj polarizačný filter.

Na všetkých fotkách sú použité clony 9 až 13, ISO 100 a čas sa pohyboval od 10 do 30 sekúnd, podľa toho ako vyšiel.

Záver

Fotenie nočnej Bratislavy bolo podľa mňa veľmi úspešné. Mám 8 výsledných fotiek, s ktorými som spokojný. Chcel by som sa poďakovať kamošovi Žermeému za spoločnosť pri fotení.

Zákaz kopírovať, upravovať či inak používať obrazový materiál, ktorý sa nachádza na tomto webe, bez písomného súhlasu autora!
Autorom všetkých textov a obrazového materiálu je Dobroslav Grygar ml. ak nie je uvedené inak.