titulná fotografia

Blog: Svadobný obrad

Reportážne fotografie zo svadobného obradu, spolu s portrétmi radím medzi najdôležitejšie zábery zo svadby. Na obrade tvorím fotografie reportážneho charakteru a ako fotograf nezasahujem do diania. Sú to predsa Vaše chvíle a Váš veľký deň.

Pár rád na začiatok

Či už plánujete svadobný obrad civilný alebo cirkevný, vždy sa na ňom naplno prejavia Vaše emócie a dôležité časti sa dejú rýchlo. Fotograf si tu musí byť istý, čo a kedy má fotiť, dôležité momenty, ako výmena obrúčok, bozk či podpisovanie nie je možné zopakovať, ale musia byť zachytené na fotografiách. Môžete fotografovi trochu pomôcť tým, že sa pri navliekaní prstienkov a podpisovaní nebudete ponáhľať, čím mu dáte viac času na zábery, či prípadné vytvorenie viacerých kompozícií.

Odporúčam, aby ste mali na obrade len jedného fotografa, ten je tam na to, aby zachytil všetko potrebné. Prítomnosť viacerých fotografov nezaručí, že budete mať kvalitnejšie fotografie, práve naopak, môžu si navzájom prekážať pri práci. Fotografie sa k hosťom určite dostanú a nie je nutné, aby fotili aj oni. Počas svadobného obradu by malo byť okolo Vás čo najmenej ľudí, ktorí tam nepatria.

Civilný sobáš

Podľa mojich skúseností trvá takýto sobáš približne 15 minút, takže sa všetko deje rýchlo. Napriek tomu býva plný emócií a je možné počas neho vytvoriť dostatok zaujímavých záberov.

Ja mám skúsenosti s obradnou sálou na radnici v Žiline. Je to pekná, svetlá miestnosť s vytrážovými oknami. Vznikajú tu krásne zábery, plné svetla. Okrem toho máte možnosť zvoliť si aj iný interiér, či dokonca exteriér. Čo môže byť dobrá príležitosť vniesť do Vášho svadobného dňa originálny prvok.

Cirkevný sobáš

V kostole je sobášny obrad dlhší a pompéznejší. Je viac času na rôzne druhy záberov a fotografovanie hostí. Kostoly majú často zaujímavú architektúru a tak je možné svadobnú reportáž doplniť o celkové zábery, na ktorých vynikne krása daného miesta, architektúra, výzdoba a počet hostí. Je dobré dohodnúť si, aby podpisovanie nebolo v sakristií, kde nie je dostatok miesta na vytvorenie záberov.

Záver

Nech sa už rozhodnete pre ľubovoľný druh svadobného obradu, úlohou fotografa na svadbe je zachytiť ho v čo najvyššej možnej kvalite. Často sa práve tu odohrávajú najemotívnejšie chvíle z celého dňa a fotografie, ktoré tu vzniknú budú tvoriť krásnu spomienku na Váš svadobný deň.

Chcete sa dozvedieť viac?


Úvodný článok

Svadobné prípravy

Svadobné portréty

Svadobný obrad

Svadobná zábava

Zákaz kopírovať, upravovať či inak používať obrazový materiál, ktorý sa nachádza na tomto webe, bez písomného súhlasu autora!
Autorom všetkých textov a obrazového materiálu je Dobroslav Grygar ml. ak nie je uvedené inak.