titulná fotografia

Blog: Svadobné portréty

Najmä pri fotení svadobných portrétov ide o tvorivý proces medzi snúbencami a fotografom. Veľmi dôležité je, si vybrať miesto, čas a pekný exteriér, prípadne interiér. Príjemná nálada a dostatok času pri fotení portrétov sú zárukou krásnych spomienok v budúcnosti.

Kedy fotografovať svadobné portréty

V letných mesiacoch je najvhodnejší čas na fotenie exteriérových svadobných portrétov od 07:00 – 09:30 hod. a od 16:00 – 19:00 hod. Vtedy sú ideálne svetelné podmienky, slniečko nie je vysoko a svetlo dopadá šikmo. Okrem toho môže byť veľmi zaujímavé fotiť pri západe slnka, ktoré vytvorí jedinečnú atmosféru.

Fotografovanie portrétov počas svadobného dňa obyčajne nevyhovuje nastavajúcim manželom. Tento deň má svoje časovanie zohľadňujúce prípravu mladomanželov (hlavne nevesty), tradície, termín a miesto obradu a svadobnú hostinu. Ak padne rozhodnutie, že svadobné portréty sa budú robiť počas svadobného dňa, obyčajne na to nie je dosť času a fotí sa v nevhodných hodinách. Spravidla od 10:00 do 14:00 hod. Je dôležité vedieť, že na priamom letnom slnku, počas dňa, dobrý portrét nevznikne. Slnko má príliš silné, ostré svetlo. Ľudia sa mračia a okrem toho majú silné tmavé tiene na tvári. Takže treba uvažovať o miestach, kde je tieň alebo polotieň.

Z praxe viem, že fotenie svadobných portrétov počas svadobného dňa je možné, ale skomplikuje sa celý program. Napätý časový harmonogram (kaderníčka, vizážistka, presuny, obliekanie, odobierka, presun na obrad, hromadné fotenie, presun na hostinu + tradičné ceremónie, vplyv počasia (dážď, blato), možnosť zašpinenia a poškodenia šiat, či topánok, ťažko vytvárajú časovú rezervu na fotenie portrétov v exteriéri.

Výber miesta

Výber miesta je veľmi dôležitý. Niekto má rád prírodu, iný zasa uprednostňuje pozadie hradieb či exteriér parku. Vaše svadobné fotografie môžu vzniknúť aj na takých miestach, ku ktorým máte vzťah, prípadne sa Vám páčia. Napríklad vo Vrátnej doline, Tiesňavách, na Tatranskej magistrále, alebo v iných lokalitách.

Keď počasie nepraje

Aj keď všetci chcú mať v svadobný deň všetko dokonalé, počasie je niečo, čo sa nedá ovplyvniť. Ak nastane situácia, že prší, alebo je búrka, tak riešením je interiér. Krásne a romantické svadobné fotografie vzniknú v interiéroch hradov, zámkov, kaštieľov, hotelov, čí kúpeľov. Túto alternatívu si treba s fotografom dopredu prebrať, aby Vás v prípade nepriaznivého počasia nič nezaskočilo.

Zopár postrehov

Nevesty pristupujú k svojej svadbe vždy zodpovedne. Je to obyčajne ich vysnívaná životná udalosť. Pri svadobnom líčení nenanášajte na pleť flitre a trblietka. Dobré je si nezabudnúť obrúčky, svadobnú kyticu, pierko. Praktické by bolo, keby bol nachystaný plastový priehladný dáždnik pre nevestu a utierky v prípade daždivého počasia, minerálka, ktorá osvieži pri dlhom fotení a pododné drobnosti.

Záver

Na záver si dovolím jedno odporúčanie pre všetky budúce nevesty a ženíchov. Váš svadobný deň si nekomplikujte, nestresujte sa. Vaša pohoda, vzájomná náklonnosť sa pretavia do výrazu pri fotení a preto si exteriérové fotografovanie svadobných portrétov naplánujte pred alebo po svadobnom dni. Tu odpadá problém s počasím, na všetko je viac času a máte oveľa väčšie možnosti pri výbere lokalít a námetov.

Chcete sa dozvedieť viac?


Úvodný článok

Svadobné prípravy

Svadobné portréty

Svadobný obrad

Svadobná zábava

Zákaz kopírovať, upravovať či inak používať obrazový materiál, ktorý sa nachádza na tomto webe, bez písomného súhlasu autora!
Autorom všetkých textov a obrazového materiálu je Dobroslav Grygar ml. ak nie je uvedené inak.